Szczytną ideą konkursu, którego już po raz kolejny mamy przyjemność być parterem merytorycznym, jest szerzenie wiedzy na temat powstających w naszym kraju innowacyjnych rozwiązań z potencjałem na zastosowanie w produkcji i gospodarce.
Gratulujemy wszystkim laureatom!
1. miejsce- Politechnika Wrocławska i Uniwersytet Gdański za wynalezienie sposobu dezaktywacji antybiotyków w roztworach wodnych, dzięki któremu można niszczyć antybiotyki, które dostają się do rzek i jezior.
2. miejsce- Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Mikroelektroniki i Fotoniki za odkrycie folii ceramicznej o niskiej stałej dielektrycznej, która pozwala osiągnąć postęp w zakresie szybkości przesyłania sygnału, miniaturyzacji układów i ich niezawodności.
3. miejsce- Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Mikroelektroniki i Fotoniki, tym razem za odkrycie polimerowej folii kompozytowej o właściwościach piezoelektrycznych, dzięki której być może niedługo będziemy mogli wytwarzać prąd w trakcie codziennych, prozaicznych czynności, takich jak np. chodzenie czy bieganie.
Wyróżnienia przyznano naukowcom z Politechniki Łódzkiej za folie biodegradowalne o właściwościach przeciwdrobnoustrojowych oraz sposób otrzymywania tej folii oraz naukowcom z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego za urządzenie do skojarzonej oceny ukrwienia narządów przewodu pokarmowego, które szerzej komentowała Małgorzata Trejgis, na łamach Dziennika Gazety Prawnej
Dziękujemy także wspaniałej kapitule konkursu, w której zasiedli dr Piotr Zakrzewski z Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej, dr Jolanta Wudarczyk-Czapczuk z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, prof. Jan Kicinski z Institute of Fluid-Flow Machinery Polish Academy of Sciences (IMP PAN), dr Wojciech Kuzmierkiewicz z Fundacji Naukowej Polpharma oraz Krzysztof Jedlak, redaktor naczelny Dziennika Gazety Prawnej.