Finał konkursu Eureka już za nami. Na podium znalazły się Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, z rozwiązaniem Biopolimerowy nanokompozyt, Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych i jej sposób wytwarzania światłowodu aktywnego oraz światłowód aktywny oraz na trzecim miejscu ex aequo Uniwersytet Łódzki za sposób separacji komponentów odpadowych blisterów farmaceutycznych oraz zbiornik do separacji komponentów blisterów farmaceutycznych i Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Metali Nieżelaznych za technologię recyklingu odpadów baterii wtórnych litowo-jonowych.
Już trzeci rok z rzędu kancelaria JWP jest partnerem Konkursu Eureka. Eksperci JWP komentują wybrane wynalazki, oceniając ich innowacyjność i przygotowanie do komercjalizacji z punktu widzenia ochrony własności intelektualnej. Komentowane rozwiązania wybieramy spośród finalistów. Nie wiemy, czy ostatecznie zdobędą miejsce wśród nagrodzonych przez Kapitułę Konkursu. A jednak zawsze trafiamy w rozwiązania, które później triumfują na podium.
W tej edycji Piotr Godlewski skomentował biopolimerowy nanokompozyt, czyli ekologiczną folię wykonywaną z furcelleranu – egzotycznego cukru, który w naturze występuje w algach czerwonych.
Pozostałe komentarze autorstwa naszych ekspertów znajdziecie poniżej:
Adam Trawczyński: Materiał do ociepleń wykonany z oleju, na którym smażono? Dlaczego nie
Piotr Mierzwiński: Dogonić Arrheniusa, czyli jak ujarzmić energię cieplną w półprzewodniku