Ochrona wzorów przemysłowych

Udostępnij:

Wzór przemysłowy jest narzędziem prawnym służącym do ochrony zewnętrznej postaci produktów i pomagającym czerpać korzyści z niepowtarzalnych pomysłów na wygląd przedmiotów. Może on stanowić całą postać produktu lub jego części, nadaną np. przez cechy linii, konturów, kształtów, kolorów, faktury lub materiału czy ornamentacji. Wzory przemysłowe stanowią bardzo istotny element sukcesu przedsiębiorstwa.

Atrakcyjne opakowanie, oryginalny kształt produktu czy nowatorski wzór, pozwalają wyróżnić się na tle konkurencji i wpłynąć na decyzje zakupowe konsumentów w takim samym stopniu jak cechy użytkowe czy jego cena. Firmy dostrzegają ten trend, stąd coraz chętniej inwestują w wysokiej jakości wzornictwo i ochronę prawną.

Ochrona wzorów przemysłowy znajduje zastosowanie w wielu branżach, jest wykorzystywana w odniesieniu do szerokiej gamy obecnych na rynku towarów oraz ich wymienialnych części np. modeli samochodów, sprzętów elektronicznych czy gospodarstwa domowego, a także mebli, ubrań i zabawek czy artykułów spożywczych. Uzyskanie rejestracji wzoru przemysłowego jest stosunkowo proste i niezbyt kosztowne.

W JWP oferujemy kompleksowe usługi w zakresie uzyskiwania praw z rejestracji wzorów przemysłowych, a także doradzamy, jak skutecznie i efektywnie wykorzystywać je zarówno w ochronie, jak i w rozwoju biznesu.

Wzory przemysłowe i ich ochrona – usługi:

  • badanie zdolności rejestracyjnej wzorów przemysłowych
  • postępowanie rejestrowe w trybie krajowym (UPRP), wspólnotowym (EUIPO) oraz międzynarodowym (WIPO), a także we współpracy z zagranicznymi pełnomocnikami w urzędach patentowych na całym świecie
  • monitoring wzorów i opinie na temat kolizyjnych rejestracji
  • odnawianie praw z rejestracji i zmiany w rejestrach krajowych, unijnych i międzynarodowych
  • listy ostrzegawcze w sprawach dotyczących wzorów przemysłowych
  • postępowania sporne i sądowe w związku z naruszeniami praw z rejestracji wzorów przemysłowych oraz czynami nieuczciwej konkurencji
  • opinie prawne, wyceny wzorów przemysłowych oraz umowy dotyczące wzorów przemysłowych (cesje, licencje, sprzedaż)
  • mediacje i negocjacje
  • postępowania celne i ochrona wzorów na granicy

Procedury

Tryb krajowy

Tryb europejski

Tryb międzynarodowy

Chcesz wiedzieć więcej?

Co to jest wzór przemysłowy?

Zgodnie z przepisem art. 102 ust. 1 ustawy Prawo własności przemysłowej wzorem przemysłowym jest nowa i posiadająca indywidualny charakter postać wytworu lub jego części, nadana mu w szczególności przez cechy linii, konturów, kształtów, kolorystykę, fakturę lub materiał wytworu oraz przez jego ornamentację.

Należy pamiętać, iż wzory przemysłowe nie chronią wewnętrznych elementów wytworu (tj. części składowych) nie uwidocznionych w jego postaci w trakcie normalnego użytkowania, a także części zamiennych (tj. części składowych) używanych do naprawy wytworu w taki sposób, by przywrócić mu jego wygląd początkowy.

Prawa z rejestracji wzoru przemysłowego udziela się na 25 lat od daty dokonania jego zgłoszenia, przy czym okres ten podzielony jest na 5-letnie okresy ochronne (opłaty okresowe uiszczane są co 5 lat).

Stanowią one dwa odmienne przedmioty prawa własności przemysłowej, różniące się charakterystyką ochrony oraz procedurą rejestracji.

Wzór przemysłowy chroni wygląd zewnętrzny danego produktu, z kolei celem ochrony wzoru użytkowego są aspekty techniczne danego wytworu.

Zasadniczo, przez uzyskanie prawa z rejestracji nabywa się prawo wyłącznego korzystania z wzoru przemysłowego w sposób zarobkowy lub zawodowy na określonym terytorium.

Właściciel zarejestrowanego wzoru przemysłowego może zakazać osobom trzecim wytwarzania, oferowania, wprowadzania do obrotu, importu i eksportu oraz używania wytworu, w którym wzór został zawarty (tj. artykułów zawierających wzór).

Ochronie podlegać mogą zarówno produkty dwuwymiarowe, tj. ikony, etykiety, ornamentacje oraz produkty, tj. oryginalne meble, nowe wzory obuwia czy torebek.

Warto chronić każdą charakterystyczną postać produktu oferowanego w obrocie w ramach prowadzonej firmy. W ten sposób przedsiębiorca, który stworzył coś niepowtarzalnego, zapewnia sobie wyłączność eksploatacji produktu ucieleśniającego ów wzór, co może przekładać się na wymierne korzyści majątkowe. Zyski rosną, jeżeli realizowany w produkcji wzór przemysłowy zyskuje popularność i staje się rozpoznawalny. Wzory przemysłowe najczęściej chronione są w branżach tzw. „kreatywnych” – meblarskiej, odzieżowej, obuwniczej, wnętrzarskiej itp.

Sposób rejestracji wzoru przemysłowego zależy od tego, na jakim terytorium wzór ma być chroniony. W trybie krajowym zgłoszenie składane jest w Urzędzie Patentowym RP (UPRP), a wzór chroniony jest na terenie Polski. Analogicznie wzór można zgłosić w Urzędzie Unii Europejskiej ds. własności Intelektualnej EUIPO (rejestracja unijnego wzoru chronionego w krajach członkowskich UE) lub trybie międzynarodowym (rejestracja w WIPO – system haski). Oprócz podania zgłoszenie wzoru musi zawierać ilustrację przedstawiająca wzór (w chwili obecnej opis odnoszący się do cech wzoru uwidocznionych na ilustracji nie jest elementem obowiązkowym).

Usługi pokrewne

Badania wzorów przemysłowych

Odnowienie i zmiany praw ochronnych IP

Postępowania sporne

Postępowania sądowe

Tłumaczenia techniczne specjalistyczne

Doradztwo strategiczne dla firm

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Zespół naszych doradców udzieli kompleksowej pomocy. Będziesz mógł polegać na naszej wiedzy i doświadczeniu.
Sukces naszej współpracy wymaga sprawnej komunikacji i dialogu. Napisz, jak możemy Ci pomóc?

Przeczytaj najnowsze artykuły na blogu

Rekomendacje

Warszawa

JWP Rzecznicy Patentowi
ul. Mińska 75
03-828 Warszawa
Polska
T: 22 436 05 07
E: info@jwp.pl

NIP: 526 011 18 68
REGON: 010532597
KRS: 0000717985

Gdańsk

JWP Rzecznicy Patentowi
Budynek HAXO
ul. Strzelecka 7B
80-803 Gdańsk
Polska
T: 58 511 05 00
E: gdansk@jwp.pl

Kraków

JWP Rzecznicy Patentowi
ul. Kamieńskiego 47
30-644 Kraków
Polska
T: 12 655 55 59
E: krakow@jwp.pl

Wrocław

JWP Rzecznicy Patentowi
WPT Budynek Alfa
ul. Klecińska 123
54-413 Wrocław
Polska
T: 71 342 50 53
E: wroclaw@jwp.pl