Sztuczna inteligencja opracuje nowe leki

Sztuczna inteligencja opracuje nowe leki

20 listopada 2019 - Oliwia Czarnocka
Udostępnij:

Obecnie przemysł farmaceutyczny z powodu coraz większych kosztów związanych z działalnością badawczo-rozwojową, stoi w obliczu wyzwań związanych z utrzymaniem programów rozwoju leków. Szacuje się, że opracowanie nowego leku jest bardzo złożonym, drogim i długim procesem, który zwykle kosztuje ok. 2,6 miliarda USD i zajmuje średnio 12 lat.

Sztuczna inteligencja (AI) wykorzystuje spersonalizowaną wiedzę i uczy się na podstawie rozwiązań, które generuje, aby rozwiązywać nie tylko proste, ale również złożone problemy. Dla usprawnienia procesu opracowywania leków coraz częściej wykorzystuje się coraz lepszą moc obliczeniową komputerów w połączeniu ze sztuczną inteligencją. Badacze oczekują, że AI w połączeniu z nowymi technologiami eksperymentalnymi sprawi, że opracowywanie nowych leków będzie szybsze, tańsze i bardziej skuteczne.

Projekt MELLODDY

Projekt MELLODDY (Machine Learning Ledger Orchestration for Drug Discovery) łączy AI i technologię blockchain w celu przyspieszenia procesu opracowywania nowych leków. Projekt ten ma na celu zademonstrowanie, że techniki maszynowego uczenia mogą zapewnić firmom farmaceutycznym możliwość wykorzystania największego na świecie zestawu danych dotyczących związków złożonych do szkolenia AI bez utraty prywatności danych.

Sztuczna inteligencja wykazuje ogromny potencjał w tej dziedzinie. Pozwala na obliczeniowe przewidywanie właściwości atomowych i molekularnych nowych cząsteczek. Dzięki uczeniu maszynowemu można przewidywać właściwości fizyczne i chemiczne małych cząsteczek, nawet na poziomie mechaniki kwantowej przy znacznie niższym nakładzie czasu niż dotychczas. Sztuczna inteligencja, dzięki analizie ogromnych ilości danych pozwala również na poszukiwanie korelacji między molekułami, a ich aktywnością biologiczną i toksykologiczną.

MELLODY, trzyletni projekt, rozpoczęty w czerwcu 2019 r., stanowi pierwsze wdrożenie technologii blockchain na tak dużą skalę w celu uporządkowania danych z wielu przedklinicznych zestawów danych bez konieczności uprzedniego łączenia tych danych.

Sztuczna inteligencja była już w obszarze zainteresowań firm farmaceutycznych, jako wsparcie przy opracowywaniu potencjalnych nowych leków, ale dopiero zastosowanie blockchain daje pewność, że niezbędna wymiana informacji odbędzie się bez narażania prywatności i wrażliwości zastrzeżonych baz danych. Przedstawiciel lidera konsorcjum Mellody, firmy Janssen, jest zdania, że platforma predykcyjnego uczenia maszynowego pozwoli każdej firmie skoncentrować się na cząsteczkach, które warto zbadać, wykorzystując opatrzoną adnotacjami bibliotekę chemiczną każdej firmy, podczas gdy właściciele zachowują kontrolę nad swoimi danymi, a ich własność intelektualna pozostaje chroniona.

Obecnie w skład konsorcjum wchodzi 10 firm farmaceutycznych: Amgen, Astellas, AstraZeneca, Bayer, Boehringer Ingelheim, GSK, Janssen Pharmaceutica NV, Merck KgaA, Novartis i Institut de Recherches Servier; 2 uniwersytety: KU Leuven, Budapesti Muszaki es Gazdasagtudomanyi Egyetem, 4 ekspertów merytorycznych: Owkin, Substra Foundation, Loodse, Iktos oraz jedna duża firma obliczeniowa NVIDIA.

Co dalej po opracowaniu leku?

Wątpliwości natury prawnej dotyczące leków opracowanych przez sztuczna inteligencję wiążą się z prawami powstałymi przy takich badaniach. Do kogo one należą, kto odpowiada za naruszenie przez produkt będący rezultatem działania sztucznej inteligencji praw wyłącznych osób trzecich.

Na te i inne pytania będziemy starali się odpowiadać w kolejnych naszych publikacjach.

Treść artykułu ma na celu przedstawienie ogólnych informacji związanych z danym tematem. W przypadku konkretnej sprawy należy zasięgnąć specjalistycznej porady uwzględniającej indywidualne okoliczności.

Treść artykułu ma na celu przedstawienie ogólnych informacji związanych z danym tematem. W przypadku konkretnej sprawy należy zasięgnąć specjalistycznej porady uwzględniającej indywidualne okoliczności.

Warszawa

JWP Rzecznicy Patentowi
ul. Mińska 75
03-828 Warszawa
Polska
T: 22 436 05 07
E: info@jwp.pl

NIP: 526 011 18 68
REGON: 010532597
KRS: 0000717985

Gdańsk

JWP Rzecznicy Patentowi
Budynek HAXO
ul. Strzelecka 7B
80-803 Gdańsk
Polska
T: 58 511 05 00
E: gdansk@jwp.pl

Kraków

JWP Rzecznicy Patentowi
ul. Kamieńskiego 47
30-644 Kraków
Polska
T: 12 655 55 59
E: krakow@jwp.pl

Wrocław

JWP Rzecznicy Patentowi
WPT Budynek Alfa
ul. Klecińska 123
54-413 Wrocław
Polska
T: 71 342 50 53
E: wroclaw@jwp.pl