Jakie wnioski w świetle prawa własności intelektualnej płyną z afery o alkotubki? Jak w nowatorski sposób zainteresować swoją ofertą klientów by było to prawnie bezpieczne? W świecie dużej konkurencyjności na rynku…
Jak wynika z opublikowanego niedawno raportu Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej („EUIPO”), skala internetowego piractwa w UE z roku na rok maleje. Szczególne powody do dumy mają w tym…
Wolisz pisać opowiadania osadzone w uniwersum Marvela czy Gwiezdnych Wojen? Rysujesz załogę USS Enterprise na swoim tablecie? Tworzysz memy z bohaterami Gry o Tron czy lepisz z modeliny Minionki? Poniżej…
Termin implementacji unijnej dyrektywy nr 2019/790 w sprawie prawa autorskiego i praw pokrewnych na jednolitym rynku cyfrowym (tzw. dyrektywa DSM), przyjętej przez Parlament Europejski i Radę (UE) ponad 2 lata…
Ochrona prawna rozwiązań z obszaru nowych technologii jest tematem bardzo ważkim dla polskich przedsiębiorców. Rozwiązana te dotyczą wszelakich usprawnień procesowych i produktowych w naszym codziennym życiu jak i w przemyśle….
Od dłuższego czasu temat rozpala wyobraźnię komentatorów i czytelników. Zagadnienie jest dość złożone i nie do końca zrozumiałe dla laika. Najczęściej temat NFT pojawia się w kontekście sztuki cyfrowej lub…
W coraz większym stopniu otaczająca nas rzeczywistość przenosi się do świata wirtualnego. Internet stał się przestrzenią, w której wymieniamy się doświadczeniami, spotykamy się, ale także oferujemy towary i usługi, a…
Licencja open source jest to licencja na mocy, której użytkownicy mogą dokonywać modyfikacji i redystrybucji zmodyfikowanych wersji oprogramowania. Uprawnienia te wiążą się jednak z pewnymi ograniczeniami, w szczególności w sposobie…
Unijne prawo dotyczące szeroko rozumianych praw własności intelektualnej przestanie obowiązywać w Wielkiej Brytanii wraz z końcem okresu przejściowego następującego po Brexicie, czyli 31 grudnia 2020 r. Właściciele praw własności przemysłowej…
Co zyskamy dzięki nowym wyspecjalizowanym sądom do spraw własności intelektualnej? Na początku lipca startują w Polsce specjalistyczne sądy do spraw własności intelektualnej. Będą to odrębne, wyspecjalizowane jednostki polskich sądów powszechnych….
Specjalistyczne sądy własności intelektualnej rozpoczynają działalność już 1 lipca 2020 r. Sądy te będą m.in. wyłącznie właściwe do rozpatrywania spraw z zakresu prawa autorskiego i praw pokrewnych. Podstawą do dochodzenia…