Od jutra Unia Europejska będzie liczyła 27 krajów. Żegnamy Wielką Brytanię. BREXIT stanowi wyzwanie na bardzo wielu płaszczyznach, szczególnie tam, gdzie prawo jest mocno ujednolicone w ramach Unii Europejskiej. Taką płaszczyzną są niewątpliwie prawa własności przemysłowej.
Wciąż nie ma odpowiedzi na wszystkie pytania o to, co z własnością intelektualną po Brexicie. Podstawy zostały jednak ustalone. Wiadomo na przykład, że prawa bazujące na legislacji UE, czyli unijne znaki towarowe i wzory, zostaną zastąpione równoważnymi prawami brytyjskimi.
Patenty i wzory użytkowe oraz SPC
Patenty europejskie przyznawane są na podstawie Konwencji o udzielaniu Patentów Europejskich, która jest umową międzynarodową. Jeśli Wielka Brytania nie odstąpi od tej umowy, to procedura przyznawania patentów w trybie europejskim, a także ich walidacji, nie ulegnie zmianie.
W kwestii dodatkowych świadectw ochronnych (SPC), których przyznawanie jest obecnie regulowane przez unijne rozporządzenie, Wielka Brytania deklaruje przeniesienie przepisów unijnych do prawa krajowego, by zapewnić odpowiednią ochronę.
Krótkie i treściwe wyjaśnienie dotyczące patentów i SPC można znaleźć w filmie brytyjskiego Urzędu ds. Własności Intelektualnej (UKIPO) zamieszczonym na portalu Youtube.
Znaki towarowe i wzory przemysłowe
Wielka Brytania pozostanie częścią unijnego systemu znaków towarowych i wzorów do 31 grudnia 2020 r. Zgodnie z komunikatem EUIPO: umowa o Brexicie stanowi, że w okresie przejściowym, który potrwa do 31 grudnia 2020 r., prawo UE nadal obowiązuje w Wielkiej Brytanii i na jej terytorium. Dotyczy to rozporządzeń o znakach towarowych Unii Europejskiej (EUTM) i wspólnotowych wzorach przemysłowych (RCD).
Pod koniec okresu przejściowego (1 stycznia 2021 r.) brytyjski Urząd ds. Własności Intelektualnej (UKIPO) zastąpi prawie 1,4 miliona obowiązujących unijnych znaków towarowych i 700 000 wzorów wspólnotowych porównywalnymi prawami brytyjskimi. Posiadacze ważnych, wcześniej zarejestrowanych praw, nie muszą nic robić.
Zgłoszenia znaków i wzorów w EUIPO dokonywane po Brexicie nie obejmą terytorium Wielkiej Brytanii. Konieczne będzie osobne zgłoszenie w brytyjskim IPO, co zapewne wygeneruje dla przedsiębiorców wyższe koszty ochrony własności intelektualnej.
W okresie przejściowym stosowanie rozporządzeń EUTM i RCD obejmuje w szczególności wszystkie przepisy merytoryczne i proceduralne, a także zasady dotyczące reprezentacji w postępowaniu przed EUIPO. Wszystkie postępowania przed Urzędem, które dotyczą podstaw odmowy dotyczących terytorium Wielkiej Brytanii, wcześniejszych praw pochodzących z Wielkiej Brytanii lub podmiotów mających siedzibę w Wielkiej Brytanii, będą przebiegać tak jak poprzednio, do końca okresu przejściowego.
Właściciele praw wyłącznych, którzy nie zechcą utrzymywać ochrony swoich znaków lub wzorów po zakończeniu okresu przejściowego, będą mogli skorzystać z możliwości opt-out, czyli zrezygnować z nich.