Najdziwniejsze wynalazki dedykowane dzieciom

Najdziwniejsze wynalazki dedykowane dzieciom

01 czerwca 2021 - Aleksandra Dmochowska
Udostępnij:

Kreatywność ludzka nie zna granic, a nic tak bardzo jej nie pobudza, jak codzienne problemy związane z opieką nad dziećmi. Który rodzic nie chciałby ułatwić sobie życia, a jednocześnie zapewnić swojemu maluchowi bezpieczeństwa i komfortu? Z okazji Dnia Dziecka przedstawiamy Wam najciekawsze wynalazki dedykowane dzieciom!

Mimo upływu lat jednym z pierwszych akcesoriów, o którym myślą rodzice jest wygodny i bezpieczny wózek dziecięcy.

Znana nam dzisiaj konstrukcja ewoluowała z biegiem czasu i była dostosowywana do realiów i potrzeb. Już w 1921r. w Stanach Zjednoczonych umęczonym mamom zaproponowano wózek dziecięcy wyposażony w radio, antenę i głośnik. Zestaw muzyczny miał zapewnić długi i spokojny sen dziecka, podczas, gdy mama mogła odpocząć i np. poczytać.

Zupełnie inną rolę miał spełniać wózek przeciwgazowny, który opracował Edwarda Mills w 1938 r. w Wielkiej Brytanii. W odpowiedzi na zagrożenie atakiem chemicznym ze strony Trzeciej Rzeszy stworzył on bezpieczny dziecięcy wózek wyposażono w specjalny filtr oraz gumową gruszę zastępującą pompkę. Tutaj możecie zobaczyć nawet video z prezentacji wynalazku.

Technologia idzie naprzód jednak niezmiennie zapewnienie sobie i dziecku wystarczającej ilości snu często jest jedną z głównych potrzeb młodych rodziców. Od czasu upowszechnienia się samochodów okazało się, że kilka kółek jazdy wokół osiedla pomaga uśpić nawet najbardziej rozbawionego malucha. Niesie to ze sobą kilka niedogodności, ale na każdy problem można znaleźć rozwiązanie. W 2017 roku Ford zaprezentował kołyskę symulującą jazdę samochodem. Max Motor Dream jest projektem pilotażowym, który powstał na potrzeby kampanii reklamowej. Kołyska symuluje dźwięk silnika, delikatny ruch samochodu, a nawet światła uliczne.

Fot. Ford Media Center

 

Kolejne wyzwanie stojące przed rodzicami to zachowanie czystości. Okazuje się, że również w tym zakresie można dokonać wielu usprawnień. Większość opiekunów zwłaszcza na początku swojej rodzicielskiej drogi obawia się zmian pieluchy. Z pomocą przychodzą różne rozwiązania chroniące przed niespodziankami ze strony niemowlaków, jak np. osłona nakładana na przewijak, specjalna tarcza ochronna czy osłonka dla chłopców:

  • US10912397B2 – Infant Barrier Assembly for Diaper Changing Platform – status: prawo w mocy

Fot. Infant Barrier Assembly for Diaper Changing Platform, USPTO

 

  • US6379343B2 – Infant Diaper Changing Shield – status: wygasły

Fot. Infant Diaper Changing Shield, USPTO

 

  • USD726310S1 – Set of Urination Shields – status: prawo w mocy

 

Oprócz funkcjonalność liczy się też wygląd i tak od 12 maja 2015 rok chroniony jest wzór przemysłowy nakładek dla chłopców z napisami „Danger”, „Wet zone”, „Little man at work” i  „Caution”

Fot. Set of Urination Shields, USPTO

 

Drążąc dalej kwestie okołopieluszkowe to po liczbie patentów dotyczących pomiaru i alarmowania o zabrudzeniu pieluchy można wnosić, że jest to jeden z najpoważniejszych problemów, z jakimi mierzą się rodzice. W tym zakresie mamy do czynienia z wieloma różnymi rozwiązaniami technicznymi od czujników (najczęściej wielokrotnego użytku) po urządzenia alarmowe połączone z komputerem a nawet smartfonem.

  •  US7352286B2 – Diaper Warning Alarm Device and System – status: wygasły

Fot. Diaper Warning Alarm Device and System, USPTO

 

  • US5469145A – Wet diaper detector – status: wygasły

Fot. Wet diaper detector, USPTO

 

  • US10918530B2 – System and methods for monitoring defecation, urination, near-body temperaturę, body posturę and body movements in young children, patients and elderlies – status: prawo w mocy

Fot. System and methods for monitoring defecation, urination, near-body temperaturę, body posturę and body movements in young children, patients and elderlies, USPTO

 

  • US10709616B2 – Contactless magnetic probe sensing and impedance imaging of liquid and solid excrement in diapers and other underclothing – status: prawo w mocy

Fot. Contactless magnetic probe sensing and impedance imaging of liquid and solid excrement in diapers and other underclothing, USPTO

 

  • US10772405B2 – Smart diaper for detecting and differentiating feces and urine – status: prawo w mocy

Fot. Smart diaper for detecting and differentiating feces and urine, USPTO

 

  • US11013641B2 – Garment for detecting absorbent article leakage and methods of detecting absorbent article leakage utilizing the same – status: prawo w mocy

Fot. Garment for detecting absorbent article leakage and methods of detecting absorbent article leakage utilizing the same

 

Pomysłowość, innowacyjność i kreatywność Twórców nie mają granic. Wynalazki dopasowywane są do czasów, nowych trendów, możliwości technologicznych i materiałów, ale u ich podstaw zawsze leży chęć usprawnienia życia i podniesienia jego komfortu – w tym wypadku zarówno dla dzieci, jak i rodziców.

Jeśli w Waszej głowie narodził się nowy pomysł na wynalazek pamiętajcie, żeby nie mylić patentu z wynalazkiem. Patent jest prawem do wyłącznego korzystania w sposób zarobkowy z wynalazku przez określony czas na określonym terytorium nadawany przez właściwy organ, a sam wynalazek może być opatentowany, ale nie musi. Jeśli chcecie zabezpieczyć swoje prawa do wynalazku, a on sam spełnia wymogi nowości, poziomu wynalazczego i przemysłowej stosowalności, to powinniście zgłosić się do rzetelnego rzecznika patentowego, który zajmie się przygotowaniem odpowiedniego zgłoszenia do Urzędu Patentowego.

Z okazji Dnia Dziecka życzymy Wam, byście nigdy nie stracili dziecięcej wrażliwości na otaczający świat i kreatywności w rozwiązywaniu codziennych trudności!

 

Treść artykułu ma na celu przedstawienie ogólnych informacji związanych z danym tematem. W przypadku konkretnej sprawy należy zasięgnąć specjalistycznej porady uwzględniającej indywidualne okoliczności.

Warszawa

JWP Rzecznicy Patentowi
ul. Mińska 75
03-828 Warszawa
Polska
T: 22 436 05 07
E: info@jwp.pl

NIP: 526 011 18 68
REGON: 010532597
KRS: 0000717985

Gdańsk

JWP Rzecznicy Patentowi
Budynek HAXO
ul. Strzelecka 7B
80-803 Gdańsk
Polska
T: 58 511 05 00
E: gdansk@jwp.pl

Kraków

JWP Rzecznicy Patentowi
ul. Kamieńskiego 47
30-644 Kraków
Polska
T: 12 655 55 59
E: krakow@jwp.pl

Wrocław

JWP Rzecznicy Patentowi
WPT Budynek Alfa
ul. Klecińska 123
54-413 Wrocław
Polska
T: 71 342 50 53
E: wroclaw@jwp.pl