Nie, patent europejski o jednolitym skutku nie będzie wymagać walidacji (uznania ważności) w poszczególnych państwach członkowskich UE, które przyjęły Porozumienie w sprawie Jednolitego Sądu Patentowego (ang. Unified Patent Agreement – UPCA). Będzie on obowiązywać w tych państwach automatycznie od dnia opublikowania przez Europejski Urząd Patentowy wzmianki o udzieleniu patentu europejskiego w Europejskim Biuletynie Patentowym. Wniosek w tym zakresie będzie wolny od opłat urzędowych.
Z kolei przy ubieganiu się o ochronę patentu europejskiego na terytoriach państw, które nie przystąpiły do systemu jednolitego patentu europejskiego (np. w Rzeczypospolitej Polskiej), w dalszym ciągu dla uzyskania ochrony konieczne będzie przeprowadzenie przed krajowym urzędem patentowym procedury walidacyjnej.
W praktyce oznacza to, że uprawniony będzie mógł jednocześnie złożyć wniosek o rejestrację jednolitego skutku patentu europejskiego (w stosunku do terytoriów państw członkowskich UE, które ratyfikowały UPC) oraz jednocześnie walidować ten patent w pozostałych krajach, które są członkami Konwencji o udzielaniu patentów europejskich (European Patent Convention – EPC) z dnia 5 października 1973 r.