W dobie dynamicznego rozwoju sztucznej inteligencji, coraz więcej procesów, które wcześniej było realizowanych przez ludzi, jest realizowanych przez maszyny. Jednym z takich obszarów jest tłumaczenie, w tym tłumaczenia specjalistyczne, obejmujące…
Czym jest rzeczywiste używanie znaku towarowego? Kto może go używać? Co grozi przedsiębiorcy, który po uzyskaniu ochrony na swoje oznaczenie nie zatroszczy się o wyrobienie swojej marki? Warto mieć na…
XXI wiek dopiero się rozpoczął, ale biorąc pod uwagę przyspieszające tempo przemian technicznych, technologicznych i społecznych, w tym niepełnym ćwierćwieczu mogło pojawić się więcej innowacyjnych rozwiązań, niż w poprzednich stuleciach….
Zbliża się 11 listopada – Dzień Niepodległości. Przywrócenie Rzeczpospolitej Polski na mapę świata wiązało się z powołaniem do życia różnych instytucji państwowych. Jedną z nich był Urząd Patentowy, który na mocy…
Jakie wnioski w świetle prawa własności intelektualnej płyną z afery o alkotubki? Jak w nowatorski sposób zainteresować swoją ofertą klientów by było to prawnie bezpieczne? W świecie dużej konkurencyjności na rynku…
Czy polski wynalazek jest kluczem do stworzenia samozasilającej się elektroniki? W studium przypadku tego wyjątkowego wynalazku prezentujemy kuluary pracy rzeczników patentowych, których celem było zbudowanie skutecznej strategii ochrony patentowej, w…
Zgodnie z najnowszym raportem Polskiego Związku Kosmetycznego oraz Fundacji WiseEuropa pt. „Kosmetyczna Polska”, Polska jest 9. eksporterem kosmetyków na świecie oraz 5. w Unii Europejskiej. Co więcej, dynamika wzrostu polskiego…
Kiedy dochodzi do ustania reprezentacji patentu w zakresie uiszczania opłat za ochronę i jak temu zapobiec? Jak bezpiecznie przeprowadzić spółkę przez proces zmiany właściciela bez uszczerbku dla utrzymania ochrony patentowej?…
W czasach gwałtownego postępu technologicznego i gospodarki opartej na informacji i wiedzy znaczącą rolę w kształtowaniu środowiska biznesowego odgrywają dwie autonomiczne koncepcje prawne, które jak mogłoby się wydawać stoją w…
W historii Urzędu Patentowego RP wydarzyła się historia wynalazcy, który swoje wynalazki i zgłoszenia przygotowywał w zakładzie karnym. Ze względu na ograniczone możliwości finansowe do każdego wniosku o przyznanie patentu na wynalazek…
Nie ma nic zaskakującego w tym, że nazwy znaków towarowych zgłaszane w Urzędach Patentowych odzwierciedlają trendy i tendencje rynkowe, zarówna na poziomie lokalnym jak i globalnym. Przykładowo, w okresie pandemii…