W czasach gwałtownego postępu technologicznego i gospodarki opartej na informacji i wiedzy znaczącą rolę w kształtowaniu środowiska biznesowego odgrywają dwie autonomiczne koncepcje prawne, które jak mogłoby się wydawać stoją w…
W ciągu kilku ostatnich tygodni kolor różowy zawładnął mainstream, a wszystko to za sprawą premiery nowego pełnometrażowego filmu Grety Gerwig o Barbie. Kontrowersyjna lalka budząca tak wiele emocji, zarówno pozytywnych,…
W sobotę 1 lipca weszła w życie kolejna znacząca nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego. Zakres zmian jest niebagatelny i dotyka w zasadzie wszystkich obszarów ustawy, poczynając od konstrukcji pisma procesowego, przebiegu…
Dynamika wzrostu polskich zgłoszeń patentowych wg Europejskiego Urzędu Patentowego jest na imponującym poziomie. Nasz kraj zajmuje pod tym względem drugie miejsce, zaraz po Portugalii (wg raportu za 2021 rok). Chociaż…
Własność intelektualna zyskuje na znaczeniu w czasach kryzysu gospodarczego. Rośnie świadomość przedsiębiorców, którzy zaczynają dostrzegać jej wartość, jako składnika majątku firmy budującego jej konkurencyjność. Czasem jednak nadal zdarza się, że…
Dodatkowe Prawo Ochronne DPO, (ang. Supplementary Protection Certificate SPC) to możliwość uzyskania dodatkowej ochrony prawnej dla produktów leczniczych i środków ochrony roślin, wytwarzanych według wynalazku zastrzeganego patentem podstawowym i objętych…
W czerwcu 2022 roku Amazon opublikował drugi w swojej historii „Raport o ochronie marek Amazon”. Jak wynika ze statystyk, wykrytych, przejętych i zutylizowanych zostało 3 mln nieautentycznych produktów. Produkcja podróbek…
Podczas pracy nad wprowadzeniem na rynek produktu należy zastanowić się jak go chronić oraz jak uniknąć naruszenia cudzych praw własności intelektualnej. Już na wczesnym etapie planowania warto przemyśleć, jak efektywnie…
1 lipca 2020 r., wychodząc naprzeciw postulatom praktyków, zostały w Polsce wprowadzone sądy własności intelektualnej w postaci Wydziałów Własności Intelektualnej (WWI). Rola ta została powierzona pięciu Sądom Okręgowym – w…
Licencja open source jest to licencja na mocy, której użytkownicy mogą dokonywać modyfikacji i redystrybucji zmodyfikowanych wersji oprogramowania. Uprawnienia te wiążą się jednak z pewnymi ograniczeniami, w szczególności w sposobie…
W trakcie zakończonych obrad konferencji ONZ w sprawie zmian klimatu COP26 pod hasłem przewodnim radykalnej zmiany systemów postulowano wykorzystanie innowacji systemowych jako narzędzia, które będzie katalizatorem zmian regionów, branż czy…
- 1(current)
- 2