Ochrona własności intelektualnej jest dziedziną o tyle uprzywilejowaną, że wiele czynności dotyczących rejestracji, czy utrzymywania praw wyłącznych można przeprowadzić w formie elektronicznej. Niektóre jednak procedury wymagały osobistego udziału.
Tak było dotąd w przypadku postępowania ustnego przed Europejskim Urzędem Patentowym (EPO) przy postępowaniu sprzeciwowym, w którym uczestniczy nie tylko Uprawniony i Egzaminator, ale i Strona Przeciwna składająca sprzeciw wobec świeżo udzielonego patentu. Wymagało to osobistego stawienia się każdej ze stron lub ich pełnomocników w siedzibie EPO w Monachium lub Hadze.
Epiodemia koronawirusa wymusiła jednak zmiany w wielu obszarach. Dlatego w kwietniowym Dzienniku Urzędowym EPO poinformowało o wprowadzeniu programu pilotażowego, mającego na celu ułatwienie dostępności poprzez zezwolenie na telekonferencje również w postępowaniu sprzeciwowym. Warunkiem jednak jest, że na takie rozwiązanie każdorazowo muszą wyrazić zgodę zarówno wszystkie ze stron jak i Wydział ds. Sprzeciwów (Opposition Division). Takie rozwiązanie wydaje się oczywistym znakiem czasów. Z punktu widzenia wielu przedsiębiorców konieczność podróży do innego kraju tylko po to by odbyć kilkugodzinną rozmowę, jest zbyt czasochłonna i kosztowna, zwłaszcza biorąc pod uwagę jak łatwo dostępne są teraz wszelkiego rodzaju narzędzia do spotkań zdalnych. Ostatecznym impulsem do zmian okazała się jednak pandemia koronawirusa (COVID-19) i wynikające z niej dotkliwe dla wszystkich utrudnienia w przemieszczaniu się i organizacji spotkań.
Na razie wciąż jednak, ze względu na trudności natury technicznej, wniosek o wideokonferencję zostanie na pewno odrzucony, jeśli postępowanie wymaga przeprowadzenia dowodu poprzez przesłuchanie świadków, stron lub biegłych, przeprowadzenia oględzin oraz gdy potrzebne będzie skorzystanie ze wsparcia tłumacza. Podobnie jak w czasie zwykłej rozprawy, w trakcie telekonferencji zakazane będzie nagrywanie i robienie zdjęć. Zwykle takie rozprawy są jawne, dlatego EPO dopuszcza również możliwość uczestnictwa publiczności w trakcie wideokonferencji poprzez specjalnie pokoje telekonferencyjne na terenie siedzib EPO lub – po odpowiednio wcześniejszym zgłoszeniu chęci takiego uczestnictwa – zdalnie, poprzez link do telekonferencji. Zgodnie z aktualnymi danymi technicznymi podanymi na stronie, telekonferencja z Urzędem możliwa jest za pośrednictwem narzędzi oferowanych przez Microsoft w ramach Skype for Business lub poprzez terminale wideokonferencyjne SIP/H.323. Okres pilotażowy programu rozpoczyna się 5 maja 2020 r. i potrwa do 30 kwietnia 2021 r.
Źródło: https://www.epo.org/law-practice/legal-texts/official-journal/2020/04/a42/2020-a42.pdf