Red Bull stracił rejestrację znaku towarowego skomponowanego z kombinacji kolorów niebieskiego i srebrnego. 29 lipca br., Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE), zakończył serię odwołań podtrzymując wcześniejsze orzeczenia, zgodnie z którymi producent napojów energetycznych nie spełnił ustawowych wymogów przepisów dotyczących rejestracji kombinacji kolorów jako znaków towarowych.
Red Bull był właścicielem dwóch znaków składających się z kombinacji kolorystycznych niebieskiego i srebrnego, jednego zarejestrowanego w 2005 r. i drugiego w 2011 r. w klasie 32 obejmującej napoje energetyczne. Pierwszy znak opisywał „stosunek w przybliżeniu 50%” między dwoma kolorami, podczas gdy drugi znak wskazywał, że „dwa kolory zostaną zastosowane w równych proporcjach i zestawione ze sobą”. W 2011 r. polska firma Optimum Mark złożyła w Urzędzie Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) wniosek o unieważnienie najnowszego znaku Red Bull ze względu na nieprecyzyjny opis układu kolorów. Następnie Optimum sprzeciwił się też wcześniejszemu znakowi Red Bull z 2005 r. EUIPO unieważnił oba znaki w październiku 2013 r., twierdząc, że były „niewystarczająco precyzyjne”. W 2017 r. Sąd I Instancji utrzymał w mocy orzeczenie, ale Red Bull odwołał się do TSUE.
W wyroku z 29 lipca 2019 r. TSUE stwierdził, że wskazanie stosunku koloru niebieskiego i srebrnego nie „stanowi systematycznego układu łączącego kolory w z góry określony i jednolity sposób”. Według TSUE ogólny opis obu znaków towarowych może prowadzić do licznych kombinacji w odniesieniu do zarejestrowanego układu dwóch kolorów. TSUE zgodził się z orzeczeniem Sądu I Instancji, że znaki, dopuszczające „mnogość reprodukcji, które nie są określone z góry ani jednolite”, są niezgodne z prawem UE dotyczącym znaków towarowych. Sąd nakazał Red Bull poniesienie kosztów w sprawie.