Lucjan Barton – Sukces na miarę Hollywood

Lucjan Barton – Sukces na miarę Hollywood

22 października 2018
Udostępnij:

Historia sukcesu Lucjana Bartona za Wielką Wodą mogłaby stać się kanwą hollywoodzkiej produkcji, godną każdego ekranu… również ciekłokrystalicznego. To zespół pod jego kierownictwem opracował technologię pozwalającą na zastosowanie w urządzeniach wyświetlacza LCD.

Droga do zawodowego sukcesu Lucjana Bartona była bardzo długa i wyboista, choć często udawało mu się przezwyciężać losowe przeszkody, jakie stawały mu na drodze. Zanim zyskał przestrzeń do zaprezentowania oraz dalszego rozwoju swoich umiejętności i wiedzy, odbył prawdziwą odyseję niemal dookoła świata.

Szybkie dojrzewanie

Lucjan Bartoszewicz urodził się w 1921 roku w Wilnie. Krótko po uzyskaniu pełnoletniości stanął w obliczu życiowej tragedii. Po agresji sowieckiej na Polskę został zesłany na Syberię w okolice Workuty. Amnestia ogłoszona w oparciu o układ Sikorski-Majski w lipcu 1941 roku dała nadzieję na ucieczkę z syberyjskiej tajgi. Ci, którzy przeżyli i mieli nadzieję na powrót do ojczyzny, docierali do miejsc formowania armii pod dowództwem generała Władysława Andersa. Wśród nich był Lucjan Bartoszewicz.

Wraz z armią przeszedł cały szlak bojowy aż do Włoch, gdzie uczestniczył w bitwie pod Monte Cassino. Po zakończeniu działań wojennych został we Włoszech, gdzie studiował i się ożenił. Jednak w 1951 roku postanowił wyjechać do Stanów Zjednoczonych, gdzie przyjął nazwisko Barton.

Amerykański sen

W cztery lata po przybyciu na amerykańską ziemię został zatrudniony w laboratoriach Radio Corporation of America w Princeton w stanie New Jersey. Zajmował się fotoprzewodnikami i kineskopami telewizyjnymi. Lata 60. przyniosły przełom w karierze Lucjana Bartona. Został on powołany do zespołu zajmującego się zastosowaniem ciekłych kryształów (substancji nematycznych). Grupa, na czele której stał polski wynalazca, z sukcesami zaangażowała się w badania możliwości obniżenia temperatury topnienia znanych nematyków poprzez dodanie do nich niewielkich ilości substancji organicznych. Dzięki jej pracy w 1969 roku RCA pokazała światu pierwsze urządzenia wyposażone w wyświetlacz LCD – zegar elektroniczny i niewielki płaski wyświetlacz.

Epoka cienkich ekranów

Początkowo technologia ekranu ciekłokrystalicznego była stosowana w niewielkich urządzeniach. Jednak z biegiem czasu stała się nieodłącznym elementem produkcji ekranów laptopów oraz odbiorników telewizyjnych, których gabaryty i jakość ewoluowały wraz ze wzrostem możliwościami technologicznych. Dzisiaj możemy cieszyć się płaskimi telewizorami o gigantycznych wręcz powierzchniach, jednocześnie tak cienkich, że nawet kot nie jest w stanie się utrzymać na ich krawędziach przez dłuższy czas.

Dzięki swemu odkryciu Lucjan Barton nie tylko zrewolucjonizował przemysł związany z produkcją urządzeń RTV, ale wydatnie wpłynął także na trendy współczesnej architektury wnętrz.

Dzisiaj telewizory wyposażone w ekrany LCD wieszamy na ścianach niczym malowidła i z ciekawością dziecka przyglądamy się światu, oglądamy najnowsze filmowe produkcje i przeżywamy sportowe sukcesy i porażki, ciesząc się doskonałą jakością obrazu.

Lucjan Barton nie tylko był twórcą, ale przez kilkadziesiąt lat również świadkiem tego, jak jego dzieło się rozwija. Zmarł w 2009 roku w Chartottesville w stanie Virginia.

Źródło:

  1. S.Łotysz, Polscy wynalazcy. Sylwetki 100 najznakomitszych polskich wynalazców, Wyd. Dragon, Bielsko Biała 2018
  2. J.A. Castellano, Liquid gold. The Story of Liquid Crystal Displays and the Creation of an Industry, Wyd. World Scientific, London 2005
Treść artykułu ma na celu przedstawienie ogólnych informacji związanych z danym tematem. W przypadku konkretnej sprawy należy zasięgnąć specjalistycznej porady uwzględniającej indywidualne okoliczności.

Warszawa

JWP Rzecznicy Patentowi
ul. Mińska 75
03-828 Warszawa
Polska
T: 22 436 05 07
E: info@jwp.pl

NIP: 526 011 18 68
REGON: 010532597
KRS: 0000717985

Gdańsk

JWP Rzecznicy Patentowi
Budynek HAXO
ul. Strzelecka 7B
80-803 Gdańsk
Polska
T: 58 511 05 00
E: gdansk@jwp.pl

Kraków

JWP Rzecznicy Patentowi
ul. Kamieńskiego 47
30-644 Kraków
Polska
T: 12 655 55 59
E: krakow@jwp.pl

Wrocław

JWP Rzecznicy Patentowi
WPT Budynek Alfa
ul. Klecińska 123
54-413 Wrocław
Polska
T: 71 342 50 53
E: wroclaw@jwp.pl