Fakt, że na dzień dzisiejszy Rzeczpospolita Polska nie ratyfikowała Porozumienia w sprawie Jednolitego Sądu Patentowego (ang. Unified Patent Court Agreement – UPCA), nie oznacza, że obywatele RP nie będą mogli zostać pozwani przed tym sądem. Tego rodzaju okoliczność może mieć przykładowo miejsce w sytuacji, gdy polski przedsiębiorca prowadząc działalność gospodarczą na terenie państw członkowskich UE będących stronami UPCA naruszy obowiązujący tam patent europejski lub patent europejski o jednolitym skutku.
Należy pamiętać, że orzeczenia Jednolitego Sądu Patentowego dotyczące patentu europejskiego o jednolitym skutku obejmują z mocy prawa terytorium wszystkich państw członkowskich UE, które są stroną UPCA. W przypadku zaś, gdy przedmiotem orzeczenia jest „klasyczny” patent europejski, obowiązuje ono na terytorium tych państw członkowskich UE będących stroną UPCA, w których ten patent europejski ma skutek.
W konsekwencji pozwany przed Jednolitym Sądem Patentowym – jeśli przegra proces i wyrok się uprawomocni – może otrzymać np. zakaz wytwarzania, oferowania, wprowadzania do obrotu lub używania produktu będącego przedmiotem patentu europejskiego należącego do powoda. Zakaz ten w przypadku patentu europejskiego o jednolity skutku będzie obowiązywać jednocześnie we wszystkich państwach członkowskich UE, które przystąpiły do UPCA.