Patent europejski o jednolitym skutku, podobnie jak dotychczas funkcjonujący patent europejski, będzie udzielany przez Europejski Urząd Patentowy w Monachium (EPO) zgodnie z procedurą przewidzianą w Konwencji o udzielaniu patentów europejskich (European Patent Convention – EPC) z dnia 5 października 1973 r.
Wniosek o rejestrację jednolitego skutku patentu europejskiego będzie trzeba złożyć nie później niż miesiąc od daty publikacji informacji o przyznaniu patentu w Europejskim Biuletynie Patentowym. Będzie on wolny od opłat urzędowych.
Na mocy przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1257/2012 z dnia 17 grudnia 2012 r. wprowadzającego wzmocnioną współpracę w dziedzinie tworzenia jednolitego systemu ochrony patentowej państwa członkowskie UE powierzyły EPO m.in. zarządzanie wnioskami o rejestrację jednolitego skutku, składanymi przez właścicieli patentów europejskich, a także włączenie do Europejskiego Rejestru Patentowego rejestru jednolitej ochrony patentowej oraz prowadzenie rejestru jednolitej ochrony patentowej.
Warto pamiętać, że Europejski Urząd Patentowy – mimo swojej nazwy – nie jest instytucją Unii Europejskiej, a niezależną organizacją międzynarodową. Ze względu jednak na fakt, że wszystkie państwa członkowskie UE są jednocześnie stronami EPC, w trakcie dyskusji nad kształtem nowego systemu ochrony patentowej zdecydowano się powierzyć EPO zadania związane z udzielaniem patentów europejskich o jednolitym skutku.