Handel podrobionymi produktami farmaceutycznymi odbywa się na dużą skalę i jest bardzo lukratywny dla zorganizowanych grup przestępczych. Ogromnie wyczekiwana szczepionka przeciwko COVID-19 również pada ofiarą nielegalnych działań.
W październiku 2020 r. WHO wykryła fałszywe szczepionki na grypę w Meksyku. Epidemia COVID-19 podniosła zainteresowanie szczepieniami na grypę, co zostało skwapliwie wykorzystane przez grupy przestępcze. Tak samo stało się ze szczepionkami i lekami wspomagającymi walkę z koronawirusem. Fałszywe produkty farmaceutyczne reklamowane jako rzekomo leczące lub zapobiegające COVID-19 są już w sprzedaży, głównie w internecie.
Konsumenci powinni zdecydowanie unikać wszelkich niesprawdzonych produktów medycznych (dotyczy to również sprzętu, takiego jak pulsoksymetry, koncentratory tlenu, maski). Natomiast producenci, innowacyjne firmy, wynalazcy, wszyscy posiadacze praw własności intelektualnej do produktów związanych z COVID-19, powinni pilnie złożyć wnioski o ochronę na granicy. Organy celne, dzięki dostarczonym informacjom na temat logistyki, pakowania, oznaczeń i praw własności intelektualnej będą mogły szybciej i skuteczniej wykrywać podróbki i nielegalne działania.
W przygotowaniu wniosku o ochronę na granicy dużym wsparciem będzie rzecznik patentowy.