15 grudnia 2020 Europejski Urząd Patentowy wydał decyzję dotyczącą nowej dopuszczalnej formy dowodów w postępowaniach, która weszła w życie dnia 1 stycznia 2021. W świecie zdominowanym przez pandemię, gdy przemieszczanie się między państwami jest utrudnione i mając na względzie kwestie ekologiczne np. ślad węglowy zostawiany przez każdego podróżującego, to decyzję EPO trzeba uznać za bardzo rozsądną i przywitać z zadowoleniem.
W myśl zasady numer 117 Regulaminu Wykonawczego do Konwencji o Patencie Europejskim, jeżeli Europejski Urząd Patentowy uznał za konieczne przesłuchanie strony, świadka lub biegłego, czy też przeprowadzenie kontroli, podejmował w tym celu decyzję, określając dochodzenie, które zamierza przeprowadzić, istotne fakty, które mają zostać udowodnione, jak również datę, godzinę i miejsce takiego dochodzenia. Jeżeli strona żądała przesłuchania świadka lub biegłego, w decyzji EPO określał termin, w którym wnioskodawca musi podać nazwisko i adres każdego zainteresowanego świadka lub biegłego. W świetle zasady 118 z kolei wezwanie do złożenia zeznań przed Europejskim Urzędem Patentowym kierowane było do zainteresowanych stron, świadków lub biegłych, a zawiadomienie o wezwaniu do złożenia zeznań następowało co najmniej z dwumiesięcznym wyprzedzeniem, chyba że strony zgodziły się na krótszy termin.
Zmieniona grudniową decyzją zasada 117 wyżej wspomnianego Regulaminu Wykonawczego wskazuje, że decyzja podejmowana przez EPO zostaje poszerzona o postanowienie dotyczące dochodzenia przeprowadzonego w formie wideokonferencji.
Zasada 118 ust. 2 Regulaminu wykonawczego do EPC zmienia swoje brzmienie w punkcie a) i c) poprzez dodanie wspomnianej już nowej formy odbycia przesłuchania:
„Zawiadomienie o wezwaniu strony, świadka lub biegłego w celu złożenia zeznań zostanie przekazane z co najmniej dwumiesięcznym wyprzedzeniem, chyba że zgodzą się oni na krótszy termin. Wezwanie powinno zawierać:
- a) wyciąg z decyzji wydanej na podstawie zasady 117, wskazujący datę, godzinę i miejsce zarządzonego dochodzenia, określający, czy zostanie ono przeprowadzone w drodze wideokonferencji, oraz przedstawiający fakty, w odniesieniu do których strony, świadkowie lub biegli mają być przesłuchani; (…)
- c) wskazanie, że strona, świadek lub biegły, który został wezwany do stawienia się przed Europejskim Urzędem Patentowym w jego siedzibie, może, na jego wniosek, zostać przesłuchany w drodze wideokonferencji; (…)”.
Powyższą zmianę traktuję jako kolejny pozytywny wpływ sytuacji pandemicznej na świat własności intelektualnej. Przesłuchania w takiej formie powinny przyspieszyć procedowanie i, co bardzo ważne, ograniczyć koszty ponoszone przez strony.
Autor: Piotr Godlewski